CFM, Yönetim ve Lojistik Merkezindeki sergisiyle farkındalık yaratıyor

CFM Soğutma ve Otomasyon San Tic A.Ş. firması ,  Filografi ve Hat sanatına destek vermek ve gelecek kuşaklara miras bırakabilmek amacıyla “Geçmişin Enerjisinde Geleceğin İmgeleri” adıyla fuaye alanında bir sergi  oluşturdu. Günümüz ressamları ve sanatçıları tarafından hazırlanan birbirinden değerli eserler CFM Yönetim ve Lojistik Merkezinde ziyaretçilerin gösterime sunuluyor.

Günümüz değerli sanatçılarının aylar süren çalışmaları sonucu hazırlanan sergide sergilenen eserler arasında Hattat Hamiyet Kerküki’nin Hilye-i Şerif eseri Seda Çinici’nin tezhipi ile ön plana çıkıyor. Aharlı kağıt ve İs Mürekkebi kullanılarak hazırlanan eserin yazımının 7 ay, tezhipinin de yaklaşık 19 ayda tamamlandığı ifade ediliyor.  Eserler arasında 2013 yılı Hüsn-i Hat Yarışması Türkiye Birincisi olan Hattat Onur Reçber’e ait Fatiha Suresi, yaklaşık 2 yıl süren tezhip yapımı ile dikkatleri çekiyor.

Filografi ve Hat Sanatını icra eden duayenlerin sayısının gün geçtikçe azaldığına dikkat çeken CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cem Özdemir, “Değerli ve kalıcı eserler büyük bir sabır ve zorlu bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkıyor. Filografi ve Hat Sanatı, geçmişimizin bize bir mirası. Gelecek adımlarımızı geçmişin enerjisinde aramalıyız.  Bu fikirden yola çıkarak Filografi ve Hat Sanatına destek vermek, bu konuda farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara miras bırakabilmek amacıyla bu sergiyi açmaya karar verdik.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tezhipli Hat Sanatına vurgu yapan eserler arasında Küfi Esmaül Hüsna, Fatiha Suresi, Hilye-i Şerif gibi kıymetli eserler yer alırken, Osmanlı Gravürlerinden esinlenerek hazırlanan ve kurutulmuş orijinal çınar yaprağı üzerine uygulanan İstanbul temalı eserler de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.